Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Antithrombin III Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This is one of a group of Thermo Scientific™ CaptureSelect™ protein purification affinity resins developed for the simple, single-step purification of a variety human plasma and serum proteins.
| Stationary Phase | Anti Antithrombin III |
|---|---|
| Type | Bulk Resin |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Form | Liquid Suspension |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD81 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD81 Conjugate consists of a 12–15 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to the tetraspanin marker CD81.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Ligand Type | Recombinant single-domain antibody fragment (VHH ligand) |
| Target | Tetraspanin CD81 |
| Content And Storage | Store in freezer (–5 to –30°C). |
| Reactivity | Anti-tetraspanin CD81 |
| Final Product Type | Biotin Conjugate |
| Form | Frozen Liquid |
| Formulation | Phosphate-buffered saline (pH 7.4) |
| Label or Dye | Biotin |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ hGH Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ hGH Ligand Leakage ELISA Kit is designed to detect possible leached ligand of human growth hormone (hGH) purified using CaptureSelect hGH affinity matrix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Assay | ELISA |
| Type | ELISA Kit |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Cytiva Dextrin Sepharose™ High Performance Media
Provide convenient affinity purification of recombinant proteins with maltose binding protein (MBP) tags
| Particle Size | 34 μm |
|---|---|
| dimMatrix | Affinity Resin |
| Material | Dextrin Sepharose |
Cytiva Capto™ L Chromatography Medium
Capto L is a BioProcess chromatography medium (resin) for the capture of antibodies and antibody fragments.
| Particle Size | 85μm |
|---|---|
| Ligand Type | Recombinant Protein L (E. coli), mammalian free |
| Flow Rate | <500 cm/hr. |
| Height (Metric) | 200mm |
| Content And Storage | 2° to 8°C |
| pH Range | 2 to 10 |
| Product Type | Capto L chromato graphy media |
| For Use With (Application) | High binding capacity, low ligand leakage and selectivity for a broad range of Antibody fragments reduces process time and amount of medium |
| Support Type | Highly Cross-linked Agarose |
| Height (English) | 7.87 in. |
Cytiva HiScreen™ Sepharose™ Prepacked Fast Flow HIC Columns
Designed for method optimization and parameter screening
| Particle Size | 45 to 165μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 100mm |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| Diameter (English) Inner | 0.3 in. |
| Bed Volume | 4.7mL |
| pH Range | 3 to 13 |
| Column Type | Ion Exchange Column |
| Diameter (Metric) Inner | 7.7mm |
| Quantity | 1 x 4.7mL |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Convenient process development optimization parameter screening |
| Max. Pressure | 1.5 bar |
| Height (English) | 3.93 in. |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|
MilliporeSigma™ Calbiochem™ PhosphoDetect™ Phosphotyrosine Detection Kit
Provides set of four different monoclonal antibodies specific for tyrosine phosphorylation sites.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc Rabbit Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc Rabbit Conjugate consists of a 13-kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to rabbit IgG (immunoglobulin G) from recombinant and plasma sources.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Ligand Type | Antibody |
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
Novus Biologicals™ Fluorescent Exosome Standards (HEK293 cell line)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Highly pure fluorescent exosome standards with superior performance, suitable for extracellular vesicle (EV) tracking studies, flow cytometry, and electron microscopy
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-kappa (Murine) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-kappa (mur) Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the constant domain of kappa light chains of mouse and rat antibodies.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | Kappa Light Chain |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Sartorius Sartoclear Dynamics™ Lab V50
Sartoclear Dynamics™ Lab V50 Kit simplifies the process by fully eliminating the centrifugation step otherwise needed for clarification.
| Product Type | Filtration Kit |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cell Culture Filtration |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD63 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD63 Conjugate consists of a 12–15 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to the tetraspanin marker CD63.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Ligand Type | Recombinant single-domain antibody fragment (VHH ligand) |
| Target | Tetraspanin CD63 |
| Content And Storage | Store in freezer (–5 to –30°C). |
| Reactivity | Anti-tetraspanin CD63 |
| Final Product Type | Biotin Conjugate |
| Form | Frozen Liquid |
| Formulation | Phosphate-buffered saline (pH 7.4) |
| Label or Dye | Biotin |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Product Line | CaptureSelect |
Novus Biologicals™ EV MiniSEC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
size exclusion chromatography (SEC) columns designed to isolate extracellular vesicles (EVs) from small volume samples
| Content And Storage | Store at 4°C. |
|---|